Valley Sports Report for Penn York Valley




SECTION IV WRESTLING: DEFENDING CHAMPION TIOGA ADVANCES EIGHT INTO SEMIFINALS AT DIVISION 2 CHAMPIONSHIPS — TIGERS LEAD TEM TITLE CHASE (36 PHOTOS) (2018-02-10)

By TIM BIRNEY
Valley Sports Report
WATKINS GLEN — Defending champion Tioga advanced eight into the semifinals, and leads the team standings after the first day of the Section IV, Division 2 wrestling championships Friday night.

"It's a roller-coaster here, but I feel good about where we're at," said Tioga coach Kris Harrington. "We're leading the tournament after Day 1, but we have a lot of work to do tomorrow."

Tioga has 90 points, while Norwich is in second place with 84 points, BGAH is third with 58, Windsor is fourth with 56, and SVEC is in fifth with 53 points.

The Tigers will send seniors Max Johnson, and Trey Floyd, juniors John Worthing, Austin Lamb, Zac Warner, and Stephen Taylor, and sophomores Brady Worthing, and David MacWhinnie into the semifinals Saturday morning.

Tioga also had three grapplers — freshman Brodrick Hill, and 8th-graders Mason Welch, and Emmett Wood — go 1-1 on the day.

At 113 pounds, both John Worthing, the second seed, and MacWhinnie, the third seed, went 2-0 on the day, and advanced to the semifinals, where they’ll face each other.

John Worthing opened with a pin of Windsor’s Rylan Hawk in 1:19, then decked Waverly sophomore Rylan LaForest in 1:34.

MacWhinnie flattened Oneonta’s Carter Neer in 1:48 in the opening round. In the quarterfinals, MacWhinnie built a 10-0 lead over SVEC 8th-grader Hunter Cleveland midway through the second period, then had to get off his back to finish off a 12-5 win.

At 120 pounds, sophomore Brady Worthing, the top seed, was simply dominant in a 2-0 performance on the day.

Brady Worthing pinned Unadilla Valley’s Jarrett Thayer in 1:08, then flattened Oxford’s Brady Smith in 60 seconds in the quarterfinals.

In the semifinals, Brady Worthing will face fourth-seed Mike McDaniels of Windsor.

At 138 pounds, Lamb, the second seed, was 2-0 on the day to advance to the semifinals.

Lamb opened with a pin of Moravia’s Casey Smith in 62 seconds, then forged a 12-1 major decision over SVEC’s Alex Morse in the quarterfinals.

Lamb will face fourth-seed River Burgess of Deposit-Hancock in the semifinals.

At 160 pounds, Johnson, the third seed, was 2-0 with a pair of falls to advance to the semifinals.

Johnson opened the day with a fall over Windsor’s Dave Flora in 1:40, then scored a fall in 2:42 over Owego’s Cam Bundy.

In the semifinals, Johnson will meet a familiar foe in second-seed Mark Mullen of SVEC, The duo have split a pair of decisions in recent weeks.

At 170 pounds, third-seeded junior Zac Warner, who received a bye in the opening round, scored an 11-4 decision over Owego’s Daniel Minnier in the quarterfinals.

Warner will also face a familiar face in the semifinals in second-seed Grady Alpert of SVEC.

At 195 pounds, Floyd, the second seed, registered a pair of falls to advance into the semifinals.

In the opening round, Floyd decked Owego’s Mike Bridge in 1:25. Floyd pinned Whitney Point’s Carter Stone in 3:34 in the quarterfinals.

Floyd will meet third-seed Richie Serafin of Owego in the semifinals.

At 285 pounds, Taylor, the fourth seed, was 2-0 to advance to the semifinals.

"I'm really pleased with Stephen's performance," said Harrington. "He's had an up-and-down year. Last week was a bounce-back week for him, and he beat another kid (Friday) that had beaten him.

"I expect a very competitive semi-final match against (Oneonta's Leroy) Williams from him," added Harrington.

Taylor decked Owego’s Cooper Cantella in 34 seconds in the opening round, then forged a 6-0 decision over Susquehanna Valley’s Connor Cleary in the quarterfinals.

Taylor will face top-seed Leroy Williams of Oneonta in the semifinals.

At 99 pounds, 8th-grader Mason Welch, the third seed, pinned Owego’s Matt Laubach in 1:53 in the opening round, then dropped a 1-0 decision in ultimate ride out to sixth-seed Payton Bennett of Maine-Endwell.

"(Mason) let (Laubach) dictate pace, and it's hard to win when you do that," said Harrington. "He's an 8th-grader, I expect a big day from him (Saturday).

At 132 pounds, freshman Brodrick Hill, the eighth seed, opened with a pin of Whitney Point’s Jordan Caniff in 2:20, then lost via fall at the first-period buzzer to top-seed Daniel Koll of Lansing.

At 145 pounds, 8th-grader Emmett Wood, the fifth seed, scored a 3-1 decision over Maine-Endwell’s Mason Pelton in the opening round, then dropped a 3-1 decision to fourth-seed Brady Hope of Chenango Valley.

The Tigers had four wrestlers lose in the opening round. They will begin action Saturday in the consolation bracket.

At 106 pounds, 7th-grader Emily Sindoni scored a takedown in the opening seconds of the bout, and led BGAH’s Dylan Decker 4-2, but Decker ended up winning by fall in 3:28.

At 152 pounds, junior Vinny Sullivan lost via fall in 3:06 to top-seed Shane Hoover of BGAH.

At 182 pounds, junior Joe Lloyd lost via fall to top-seed Brennan Slater of Norwich in 1:12.

At 220 pounds, junior Matt Babcock dropped a 7-3 decision to Dryden’s James Jackson.

Consolation bracket action begins at 10 a.m. Saturday, with the semifinals slated to begin at 11 a.m.

——————

(CLICK HERE TO SEE 12 MORE PHOTOS.)

IN PHOTO: Tioga’s John Worthing. … PHOTOS BY TIM BIRNEY.

Print Friendly Version

You've asked about helping ...
here's your chance. Click HERE