Valley Sports Report for Penn York Valley





IAC GIRLS TRACK & FIELD: SMITH, ORTIZ EACH NOTCH ANOTHER WIN AT LEAGUE MEET — WALSH LEADS TIOGA EFFORTS (22 PHOTOS) (2019-05-17)

WAVERLY PLACES SECOND IN LARGE SCHOOL RANKS; TIOGA SIXTH IN SMALL SCHOOL

Valley Sports Report
T-BURG — Waverly juniors Cora Smith and Melina Ortiz each earned wins at Day 2 of the IAC girls track & field championships, while freshman Julia Walsh paced Tioga’s effort in the Small School ranks with a pair of second-place finishes.

The Lady Wolverines finished second in the Large School standings, while Tioga was sixth in the Small School Division.

(NOTE: Thursday’s results were published as overall results. This post contains a breakdown of each event based on Large and Small School finishes.)

LARGE SCHOOL
Lansing claimed the Large School team title with 138 points, while Waverly tallied 113 points, and Trumansburg was third with 102.83 points.

Junior Cora Smith won the 3,000-meter run in a time of 10:44.13, and junior Sheridan Talada was third in 11:01.11. Smith finished third in the 800-meter run in a time of 2:22.37, while freshman Olivia Nittinger was fourth in 2:27.91, and junior Elizabeth Fritzen was sixth at 2:31.05.

Ortiz won the 200-meter dash in 26.27 seconds, while junior Sadie VanAllen was eighth in 28.74 seconds, and senior Sarah Uhl was 12th in 28.9 seconds.  Ortiz finished fourth in the long jump with a leap of 14-feet, 5 3/4-inches, and freshman Sydney Nierstedt was 16th at 12-feet, 9-inches.

Senior Kennedy Wheeler finished second in the shot put with a heave of 33-feet, 2-inches, and junior Marissa Eisenhower was fifth at 29-feet, 2 3/4 inches.

Ortiz teamed with senior Stephanie Hyland, Fritzen, and Nittinger to finish third in the 1,600-meter relay in a time of 4:20.32.

Hyland finished third in the triple jump with a mark of 33-feet, 9-inches, and senior Sarah Wood was 13th at 27-feet, 11 3/4-inches. Hyland finished fourth in the 400-meter hurdle sin a time of 1:11.68,

Nierstedt finished 10th in the high jump at 4-feet, 2-inches.

LARGE SCHOOL THURSDAY

Smith won the 1,500-meter run in a time of 4:47.5.

The Waverly foursome of Smith, Talada, Fritzen, and Nittinger won the 3,200-meter relay in a time of 10:06.98

Wheeler won the discus with a toss of 92-feet, 11-inches, and Eisenhower was sixth at 71-feet, 4-inches.

Ortiz finished third in the 400-meter run in a time of 1:00.93, while Nittinger was sixth at 1:05.84, and Fritzen was ninth at 1:07.18.

Talada was third in the 2,000-meter steeplechase in a school-record time of 7:54.26.

The Waverly 400-meter relay team of VanAllen, Hyland, Uhl, and Nierstedt finished fifth in a time of 54.55 seconds.

Junior Alyssa Simonetti finished sixth in the 100-meter hurdles in a time of 17.94 seconds, and sophomore Kaitlyn Clark was 12th in a time of 22.06 seconds.

VanAllen finished sixth in the 100-meter dash in 14.56 seconds.

SMALL SCHOOL
O-M captured the Small School Division team title with 140 points, well ahead of runner-up Union Springs, which had 87 points, and third-place Southern Cayuga, which had 66 points. Tioga tallied 33.5 points.

Walsh finished second in the 400-meter hurdles in a time of 1:12.37, and freshman Mariah Nichols was fifth in 1:15.27.

The foursome of Walsh, junior Mackenzie Macumber, 8th-grader Reese Howey, and freshman Kate Burrowes teamed to finish second in the 1,600-meter relay in a time of 4:39.44.

Junior Tessa Holstein finished sixth in the shot put with a mark of 23-feet, 11 1/4-inches, and junior Gwen Watson was 12th at 20-feet, 8 3/4-inches.

Nichols finished sixth in the triple jump with an effort of 28-feet, 11 1/2-inches, and junior Mackenzie Macumber was seventh at 28-feet, 10-inches.

Freshman Kate Burrowes finished sixth in the long jump with a leap of 13-feet, 4-inches, and junior Bri Rossi was eighth at 13-feet, 4-inches. Rossi finished sixth in the high jump at 4-feet, 2-inches, and sophomore Hannah Barton was ninth at 4-feet, 2-inches.

Sophomore Hannah Barton finished 12th in the 200-meter dash in 29.5 seconds, and sophomore Jenna Smolinsky was 17th in 31.78 seconds.

Senior Cameron Mushock finished 10th in the 800-meter run in a time of 2:51.6, and junior Jocelyn Bradley was 12th in 2:54.87.

SMALL SCHOOL THURSDAY
Walsh finished second in the pole vault at 7-feet, and Bradley was fourth at 6-feet.

Macumber finished third in the 100-meter hurdles in a time of 18.07 seconds, while Nichols was fourth in 18.09 seconds, and 8th-grader Reese Howey was eighth at 19.45 seconds.

The foursome of Howey, Walsh, Nichols and Macumber finished fifth in the 400-meter relay in a time of 56.39 seconds.

Barton finished sixth in the 100-meter dash in 14.19 seconds.

Mushock finished seventh in the 1,500-meter run in a time of 6:10.36, and Bradley was 10th in 6:19.81.

Burrowes finished 14th in the 400-meter run in a time of 1:09.64.

——————

IN PHOTO 1: Waverly’s Cora Smith. … PHOTOS COURTESY OF CHELA BUBNIAK.


Print Friendly Version

You've asked about helping ...
here's your chance. Click HERE