Cayuga Health Simmons-RockwellTioga State Bank Dandy Mini Marts Valley Sports ReportGUTHRIE SPORTS MED Gannon Associates Williams Auto GroupI-R FCU





Knolles.gifcoachesPizza.jpgWSC.jpgSmithBrothers.jpgBodineMotor.jpgDecaturs2.JPG

YOUTH FIELD HOCKEY: SOUTHERN TIER STORM TRAVEL PROGRAM RACKS UP THREE FIRST-PLACE FINISHES AT 'EAST COAST TURF CUP' DURING SPRING PLAY (2024-05-30)

Valley Sports Report
FREDERICA, Del. — The Southern Tier Storm Field Hockey travel program has been busy this spring playing in tournaments in the region, and as far away as Delaware, Connecticut, and New Jersey.

In its most recent outing, the U14 and U12 teams both posted 4-0 records to place first here at the East Coast Turf Cup, while the U19 team went 3-0-1 to place third.

The Southern Tier Storm Field Hockey program joins with a field hockey program out of Whitesboro (Section III near Utica) for tournaments.

The following are the tournaments the program has played in with each age level represented and their place-finish. In parenthesis are the Tioga County girls who played in that tournament.

MAY 11
East Coast Turf Cup

@ Frederica, Del.
First Place, U12: (Tioga’s Callie Szymanski, Ayla Gage, Cassie Kemp, Emily Englebert, and Adelia Davis)

First Place, U14:
(Tioga’s Cora Szymanski; Owego Michaela Daley, Aubrey Schmidt, and Cael Daly; SVEC’s Ollyanna Hinkle and Maddy Gentile.)

First Place, U19: (Tioga’s Abbie Englebert, and Newark Valley’s Kayden Rockwell.)

Third Place, U16: (SVEC’s Kendall Gentile, Kaidince Root, Claire Rollins, and Hayden Gehres.)

MAY 5
@ East Stroudsburg Univ.
First place, U16: (SVEC’s Kendall Gentile, Claire Rollins, and Kaidince Root, and Owego’s Mikayla Root.)

First place, U14: (Owego’s Autumn Lewis, Aubrey Schmidt, Mikenna Wilbur, and Michaela Daly; SVEC’s Pollyanna Hinkle, Maddie Gentile, and Anna Kelsey, and Newark Valley’s Ashleen Callahan.)

Fourth Place, U14 Teal:
(Tioga’s Cora Szymanski and Callie Szymanski) recorded a 3-1-2 record, and U19 (Tioga’s Abbie Englebert, and SVEC’s Lily Kunzman.)

Fourth Place, U19:
(Tioga’s Abbie Englebert, and SVEC’s Lily Kunzman.)

APRIL 21
@ SUNY Geneseo
Second place, U19: (SVEC’s Lily Kunzman.)
Second place, U16: (Tioga’s Abbie Englebert; Newark Valley’s Grace Guiles; SVEC’s Ollyanna Hinkle, Kendall Gentile, Clair Rollins, and Kaidince Root.)

MARCH 23
Spring Bash in N.J.
First place, U16: (Tioga’s Abbie Englebert; and SVEC’s Kendall Gentile, Kaidince Root, Claire Rollins, and Hayden Gehres.)

U14 Teal: (Tioga’s Cora Szymanski, Callie Szymanski, and Emily Englebert.)

U14: (Owego’s Aubrey Schmidt, Michaela Daly, Autumn Lewis, and Cael Daly; SVEC’s Maddie Gentile, and Ollyanna Hinkle; and Newark Valley’s Brianna Noble.

U19: (SVEC’s Lily Kunzman.)

JAN. 24
HTC MLK in Conn.
First place, U14: (Tioga’s Cora Szymanski, Alycia Hatch, and Emily Englebert; Owego’s Michaela Daly, Aubrey Schmidt, and Geneva Crawford; and Newark Valley’s Brianna Noble, and Natalie Wandell.)

Second place, U14 Teal: (SVEC’s Maddie Gentile and Owego’s Cael Daly.)

Second place, U16: (Tioga’s Abbie Englebert; and SVEC’s Kendall Gentile, Kaidince Root, and Hayden Gehres.)

Third place, U19: (SVEC’s Lily Kunsman)

The next tournament for the U16 and U19 teams is Saturday at Hartwick College. All age groups will be competing June 9 at the Limelight Tournament at Spooky Nook in Manheim, Pa.

——————

PHOTOS COURTESY OF MIRANDA SZYMANSKI.

Print Friendly Version

You've asked about helping ...
here's your chance. Click HERE